Ipucu – “Cleaning backup cache.” Problemi

Merhabalar

Bir pfsense yüklü cihazda karşılaştığım bir problemin çözümünü anlatacağım. Pfsense yüklü cihazı yeniden başlattığım zaman arka planda “Cleaning backup cache” satırı karşıma geldi ve bu satır ‘da takılı kaldı yani sistem açılmıyordu. Biraz google ‘da araştırma sonucu problemin çözümünü buldum.Eğer sizde bu hatayı alıyorsanız, pfsense ‘in bash satırına ulaşıp /cf/conf/backup/ dizini içerisindeki dosyaları siliniz veya başka bir yere taşıyınız. Daha sonra sistemi yeniden başlattıktan sonra sistem “Cleaning backup cache” satırında takılı kalmayacaktır.

Bahsettiğim satır aşağıdaki gibidir. Normalde bu satırda takılı kalır ve sistemdeki /cf/conf/backup/ içindeki dosyaları temizlemeye çalışır.

Screen Shot 2016-03-11 at 17.27.14

Çözümüne detaylı değinmek gerekirse, yukarıdaki satırda takılı kaldığınızda CTRL+C kombinasyonuna basınız arından enter tuşuna basınız. Böylelikle /bin/sh kabuğuna ulaşmış olacaksınız. Aşağıdaki komutu kullanarak belirttiğim dizin içerisindeki dosyaları silebilirsiniz.

root# rm /cf/conf/backup/*  

veya aşağıdaki komutu kullanarak /root dizininde bir dizin açarsınız ve belirttiğim dizin içerisindeki tüm dosyaları burayaya yedeklersiniz. Bu çözüm yukarıdaki çözüme göre daha iyidir.

root# mkdir /root/yedekconf
root# mv /cf/conf/backup/* /root/yedekconf/
root# /sbin/reboot  

Sormak istediğiniz birşey olursa yorum yazabilirsiniz.

” Online pfSense Firewall & Router Eğitimi | www.udemy.com/pfsense-training “

Tagged with: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Archives

Tweets

Follow @ucribrahim on twitter.