How to block HTTP and HTTPS websites with E2guardian

Hi guys,

In this blog post where I’m going to show you how to block HTTP and HTTPS domains by using E2guardian service in pfSense. E2guardian is a web filter and also works as a proxy server. It has many features and more potent than SquidGuard web filter. There are so many ways to block HTTPS domains, but all methods are not helpful and don’t work well. By using E2guardian, you don’t need to do anything on the client side to block HTTPS domains. By the way we will not use Squid or SquidGuard packages.

Read more ›

Tagged with: , , ,

How to Configure Google Safe Search on pfSense

Hi guys,

Today I’m going to tell you how to configure google safe search on pfsense. In this article, you’ll see how to configure google safe search on pfsense for blocking +18 websites, any erotic webpage, words etc. search on google.

After we configured it, in your local network which user will not access any erotic websites on “google.com, tr, uk, jp, it, ca etc.” domains.

Read more ›

pfSense 5651 FileZilla FTP Server Kurulumu

Merhabalar

pfSense üzerinde 5651 kanununa uygun nasıl log imzalarsınız bunun ile ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Normalde imzalanan log dosyaları donanım üzerindeki disk içerisinde saklanıyor. Bende eğer disk patlarsa içerisindeki imzalanan log dosyaları ne olacak diye kendime sordum, daha sonra bir çözüm buldum ve her gün o güne ait imzalanan log dosyalarını FileZilla FTP Server kurulu bir windows makineye gönderiyorum. Bunun içinde filezilla adlı programı kurup gerekli ayarlarını yapmak gerekiyor.

Read more ›

pfSense 5651 Log Dosyası İnceleme

Merhabalar

Önceki blog yazımda pfsense üzerinde 5651 kanununa uygun nasıl openssl ile log imzayabilirsiniz, bunun ile ilgili bir yazı yayımladım. Bu blog yazısında ise kısaca Squid üzerinden geçen trafiğin log dosyası içerisinde analizi ile ilgili işinize yarayacak birkaç bilgi paylaşıyor olacağım.

Read more ›

Tagged with: , , ,

pfSense 5651 Kanuna Uygun Log İmzalama

Giriş

Bu blog yazısında tüm kullanıcıların anlayacağı bir şekilde sonuç odaklı sizlere pfsense üzerinde 5651 kanuna uygun nasıl log imzalayabilirsiniz bunu anlatıyor olacağım. Bu blog yazısını adım adım takip ederek 5651 kanuna göre nasıl log imzalarsınız bunu öğreniyor ve uygulamalı olarak yapıyor olacaksınız.

Read more ›

Tagged with: , , , , , ,

Online pfSense Firewall & Router Eğitimi

Merhabalar

Online pfSense Firewall & Router eğitimi hazırladım ve Udemy üzerinde yar aldı. Eğitim içeriği toplam 40 ders ve yaklaşık olarak 12~ saat civarında oluşmaktadır. Eğitim müfredatı kısa süre içerisinde güncellenecektir. Geri bildirimleriniz ile bana destek ve eğitimin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. 

Read more ›

Tagged with: , , ,

Linux Yaz Kampı 2017 GNU/Linux Eğitim Dökümanı

Merhabalar

Bu yıl düzenlenen Linux Yaz Kampı 2017 ‘de eğitmen olarak katıldım. GNU/Linux sistem yönetimi (1. düzey) sınıfında eğitim verdim. Bu kamp için hazırlamış olduğum GNU/Linux eğitim dökümanına Slideshare hesabımdan ulaşabilirsiniz. Döküman ile ilgili yanlış gördüğünüz yerler veya yorumlarınız olursa [email protected] mail adresimden benle iletişim kurabilirsiniz.

Read more ›

Tagged with: , , , ,

Cyber Security Summer Camp 2017

Hello guys,

In this blog post that I will be trying to tell you about Cyber Security Summer Camp. This year, the number of candidates reached 3500+ on average, and only just 25-30 students joined to this cyber summer camp and this year the camp occurred in Turkey of VAN city. The students who had an opportunity to get free training for 7 days from the experienced cyber security experts of BGA.

Read more ›

Tagged with: , , , ,

How to Block Malicious Address by Using Feed Service?

About Author

This article is written by İbrahim UÇAR and it could shared without permission of owner’s while reference his name.

If you wish to contact with me, please follow below links.

Read more ›

Tagged with: , , , , ,

Environment Variables on Linux Based Systems.

Hi guys

In this blog post, I will be trying to tell you which is about what is the environment variables and how to create on linux/unix based systems. I just learned and I thought that I should write a blog post and share with people. By the way, if I need this in the future, I can look from here.  🙂

Read more ›

Tagged with: , , ,

Archives

Tweets

Follow @ucribrahim on twitter.