pfSense 5651 Log Dosyası İnceleme

Merhabalar

Önceki blog yazımda pfsense üzerinde 5651 kanununa uygun nasıl openssl ile log imzayabilirsiniz, bunun ile ilgili bir yazı yayımladım. Bu blog yazısında ise kısaca Squid üzerinden geçen trafiğin log dosyası içerisinde analizi ile ilgili işinize yarayacak birkaç bilgi paylaşıyor olacağım.

Read more ›

Tagged with: , , ,

pfSense 5651 Kanuna Uygun Log İmzalama

Giriş

Bu blog yazısında tüm kullanıcıların anlayacağı bir şekilde sonuç odaklı sizlere pfsense 2.4.2 sürümü üzerinde 5651 kanuna uygun nasıl log imzalayabilirsiniz bunu anlatıyor olacağım. Bu blog yazısını adım adım takip ederek 5651 kanuna göre nasıl log imzalarsınız bunu öğreniyor ve uygulamalı olarak yapıyor olacaksınız.

Read more ›

Tagged with: , , , , , ,

Online pfSense Firewall & Router Eğitimi

Merhabalar

Online pfSense Firewall & Router eğitimi hazırladım ve Udemy üzerinde yar aldı. Eğitim içeriği toplam 40 ders ve yaklaşık olarak 12~ saat civarında oluşmaktadır. Eğitim müfredatı kısa süre içerisinde güncellenecektir. Geri bildirimleriniz ile bana destek ve eğitimin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. 

Read more ›

Tagged with: , , ,

Linux Yaz Kampı 2017 GNU/Linux Eğitim Dökümanı

Merhabalar

Bu yıl düzenlenen Linux Yaz Kampı 2017 ‘de eğitmen olarak katıldım. GNU/Linux sistem yönetimi (1. düzey) sınıfında eğitim verdim. Bu kamp için hazırlamış olduğum GNU/Linux eğitim dökümanına Slideshare hesabımdan ulaşabilirsiniz. Döküman ile ilgili yanlış gördüğünüz yerler veya yorumlarınız olursa [email protected] mail adresimden benle iletişim kurabilirsiniz.

Read more ›

Tagged with: , , , ,

Cyber Security Summer Camp 2017

Hello guys,

In this blog post that I will be trying to tell you about Cyber Security Summer Camp. This year, the number of candidates reached 3500+ on average, and only just 25-30 students joined to this cyber summer camp and this year the camp occurred in Turkey of VAN city. The students who had an opportunity to get free training for 7 days from the experienced cyber security experts of BGA.

Read more ›

Tagged with: , , , ,

How to Block Malicious Address by Using Feed Service?

About Author

This article is written by İbrahim UÇAR and it could shared without permission of owner’s while reference his name.

If you wish to contact with me, please follow below links.

Read more ›

Tagged with: , , , , ,

Environment Variables on Linux Based Systems.

Hi guys

In this blog post, I will be trying to tell you which is about what is the environment variables and how to create on linux/unix based systems. I just learned and I thought that I should write a blog post and share with people. By the way, if I need this in the future, I can look from here.  🙂

Read more ›

Tagged with: , , ,

How to Build Package in Linux Based Systems.

Introduction

I will explain how to prepare a Debian package that all linux users can understand in this article. Debian based Linux systems although there is a huge package repository, sometimes it may be necessary to install a package which is not in the repository. In such a case, as you can install the application from source code, you can also install the application directly from the package manager by making it a .deb package. Read more ›

Tagged with: , ,

Linux Türevi Sistemlerinde Paket Hazırlama

Giriş

Bu makalede tüm kullanıcıların anlayabileceği şekilde bir debian paketinin nasıl hazırlanacağına değineceğim. Debian tabanlı sistemlerde hali hazırdaki base paket deposunda çok geniş bir paket seti olmasına rağmen, bazen olmayan bir uygulamayı yükleme ihtiyacı hasıl olabiliyor. Böyle bir durumda uygulamayı kaynak koddan kurabileceğiniz gibi, uygulamayı .deb paketi haline getirmek sureti ile de paket yöneticisi üzerinden doğrudan kurabilirsiniz.

Ayrıca, bazen de paket deposunda yer alan bir paketin kurulum değerleri bizler için yeterli olmayabilir dolayısı ile kendi paketimizi hazırlamak isteriz. Örneğin, squid3 debian paket depolarında var ve kuruluma hazır fakat bu kurulum ile squid için ihtiyaç duyabileceğimiz sslbump özelliği gelmiyor, bir seçeneğiniz kaynak koddan kurmak iken diğer bir seçenek ise bunu paket olarak hazırlamak.

Read more ›

Tagged with: , , , ,

pfSense Firewall/NAT Cihazları Arkasında Kullanmak

Merhabalar

Bir NAT yapan cihaz arkasında pfSense konumlandırmak durumunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda aşağıdaki örnek şema, bu konuda nasıl bir konumlandırma yapacağınız hususunda sizi fikir sahibi yapabilir.

Read more ›

Tagged with: , ,

Archives

Tweets