pfSense 5651 FileZilla FTP Server Kurulumu

Merhabalar

pfSense üzerinde 5651 kanununa uygun nasıl log imzalarsınız bunun ile ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Normalde imzalanan log dosyaları donanım üzerindeki disk içerisinde saklanıyor. Bende eğer disk patlarsa içerisindeki imzalanan log dosyaları ne olacak diye kendime sordum, daha sonra bir çözüm buldum ve her gün o güne ait imzalanan log dosyalarını FileZilla FTP Server kurulu bir windows makineye gönderiyorum. Bunun içinde filezilla adlı programı kurup gerekli ayarlarını yapmak gerekiyor.

5651 blog yazısı : https://lifeoverlinux.com/pfsense-5651-kanuna-uygun-log-imzalama/

Bu blog yazısında FileZilla FTP Server adlı programın kurulumunu ve ayarlarını kısaca anlatıyor olacağım. Normalde windows geçen hiçbir blog yazısı yazmam, sevmiyorum. Fakat siz arkadaşlar uğraşmayın diye bir klavuz tarzında bu blog yazısını yazmaya karar verdim.

Başlayalım.

1. İlk önce https://filezilla-project.org/ web sitesi üzerinden programı indiriyorsunuz.

2. Daha sonra next next next diyerek programı kuruyorsunuz.

3. Kurulumdan sonra programı açınız, ardından Edit > UsersGenel bölümünde Add seçeneğini kullanarak bir ftp kullanıcısı oluşturuyoruz. Hemen ardından sol bölümde bu kullanıcı için bir parola belirtiyorsunuz.

4. Diskinizin (örnk C:/ veya D:/ ) bölümünde 5651 adında bir dizin oluşturun.

5. Hemen ardından oluşturduğumuz dizini ftp kullanıcısı için tanımlayacağız. Aynı menü içerisinde Page alanından Shared Folders adlı bölüme girin, oradan oluşturduğumuz dizini kullanıcıya tanımlayın.

6. Resmin son hali aşağıdaki gibidir. Kaydetmeyi unutmayınız. Ayarlar bu kadar.

 

” Online pfSense Firewall & Router Eğitimi | www.udemy.com/pfsense-training

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Archives