pfSense Sistem Konfigürasyon Yedekleme ve Geri Dönme

Merhabalar

Bu yazıda pfSense güvenlik duvarında sisteme ait servislerin yedekleme ve geri dönme işlemlerin nasıl yapılacağına değineceğim. Sistem yöneticisinin her an bir sistemin yedeğini tutmalıdır. Mesela, bir firewall yönetiyorsa bu firewall ‘a ait bir sistem yedeğini bulundurması gerekir. Sistem konfigurasyon dosyası bozulursa almış olduğu yedeği geri dönerek firewall’ı kurtarabilir. 

Mesela, pfsense güvenlik duvarınında bir işlem yapıyorsunuz, aniden elektrik kesildi, böyle bir durumda siz arayüzde ayar yaparken arka planda config.xml dosyasına otomatik olarak yazılıyor ve yazma sırasında elektrik kesildiği için direkt olarak sistem config.xml dosyası bozulacaktır ve sistem çalışmayacaktır. Böyle bir durumda bir önceki yedek config.xml dosyasına geri dönebilir ve sistemi kurtarabiliriz.

 

Sistem Yedekle / Geri Dön

Sistem ile ilgili yapılandırma dosyalarını yedeklemek veya yapılandırma dosyasını geri sisteme yüklemek için kullanılana alandır. Ana menüde Diagnostics > Backup/restore sekmesine girerek bu alana ulaşabilirsiniz.

 

Backup Configuration

Backup area : Sistemin hangi alanını XML biçiminde indirmek istiyorsanız belirtiniz. Herhangi bir seçenek seçilmez ise tüm alanlar tek bir XML dosya biçiminde indirilecektir.

Do not package information : Paket bilgisini yedeklemek istemiyorsanız bu seçenek seçilebilir.

Encrypt this configuration file : İndirilecek olan yapılandırma dosyasını şifrelemek isterseniz bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu seçenek seçildikten sonra sizden iki kere aynı şifreyi girmenizi isteyecektir.

Do not backup RRD data : RRD verisini yedeklemek istemiyorsanız bu seçenek seçilebilir.

Screen-Shot-2015-09-08-at-18.19.04

 

 

 

 

 

Restore Configuration

Buradan ise yedek sistem yapılandırma dosyası geri sisteme yüklemek için kullanabiliriz. Sisteme geri yüklemek istediğiniz yapılandırması dosyasını Restore configuration butonuna tıklayarak geri dönebiliyorsunuz.

Restore area : Yüklemek istediğiniz yapılandırmanın hangi alana ait biliyorsanız buradan o alanı belirtebilirsiniz.

Configuration file is encrypted : Yüklemek istediğiniz yapılandırma dosyası şifreli ise sisteme geri dönülebilmesi için buradan yapılandırma dosyasının şifresini belirtmeniz gerekir.

Screen-Shot-2015-09-08-at-18.24.17

 

 

 

 

” Online pfSense Firewall & Router Eğitimi | www.udemy.com/pfsense-training “

Tagged with: , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Archives

Tweets

Follow @ucribrahim on twitter.