pfSense Failover Mode Nasıl Aktif Edilir?

pfsense--

Merhabalar

Bu yazı dizisinde pfSense güvenlik duvarını nasıl Failover modda çalıştırılacağına değinilecektir. Failover mode bir ağ geçidi devre dışı kaldığında otomatik olarak aktif bir diğer ağ geçidine geçmesini sağlar. pfSense’de bu özelliği kullanarak bir ağ geçidi devre dışı kaldığında otomatik olarak aktif diğer ağ geçidine geçmesini sağlanabilir. Böylelikle hiçbir veri kaybı yaşamadan ağ trafiği devam edecektir.

Ana menüde System > Advanced > Miscellaneous bölümüne girilir. Bu sekme içerisine “Load Balancing”  başlığı altında “Enable default gateway switching” özelliği aktif edilir.

Screen Shot 2016-04-12 at 11.35.32

 

 

 

 

Bir sonraki adım, ağ geçitlerine dns adresi verilmelidir.  Ana menüde System > Routing sekmesine girilir. Burada sistemdeki ağ geçitleri listelenmektedir. İki ağ geçidine sırasıyla Kalem butonuna tıklayarak girilir. Daha sonra her iki ağ geçidine Monitor IP alanına DNS adresi girilir. Ayarları kaydetmek için Save butonuna tıklayanız.

Screen Shot 2016-07-05 at 21.33.51

 

 
 
 
 
 
 

1. Ağ Geçidi. Her bir ağ geçidi için farklı dns adresi giriniz. Aynı DNS adreslerini girmeyiniz.

Screen Shot 2016-07-05 at 21.36.35
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

2. Ağ Geçidi için DNS bilgileri aşağıdaki gibidir.

Screen Shot 2016-07-05 at 21.39.47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Test için varsayılan modem’in internet kablosunu çıkartınız, daha sonra internette gezinmeye çalışınız, ağ trafiğinin kesintisiz devam ettiğini göreceksiniz.

” Online pfSense Firewall & Router Eğitimi | www.udemy.com/pfsense-training “

Tagged with: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Archives

Tweets

Follow @ucribrahim on twitter.