pfSense DNS Adresini Değiştirmek.

Merhabalar

Bu yazıda pfSense güvenlik duvarının kullandığı DNS adreslerinin nasıl değiştirileceğinden bahsedeceğim. Güvenlik duvarı üzerinden internete çıkan kullanıcılara pfsense kendi kullandığı dns adresleri vermektedir. Eğer kullanıcılara dns adresleri verilmez ise isim çözemezler, dolayısıyla internet sayfalarını açamazlar. Aynı zamanda DHCP sunucusuna git 8.8.8.8, 8.8.4.4 dns adreslerini kullanıcılara ver derseniz o zaman pfsense kendi kullandığı dns adreslerini vermez. Onun yerine dhcp sunucusuna yazdığınız dns adresleri verilir. Bu konuya yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim.

Başlayalım

Ana menüde System > General Setup sekmesine giriniz. Bu sekme içerisinde DNS Servers seçeneği bulunmaktadır. Aşağıdaki belirttiğim yerlere istediğiniz dns adreslerini yazabilirsiniz. Değişiklikleri kaydetmek için Save butonuna tıklamayı unutmayınız.

NOT : Aşağıdaki gördüğünüz dns adresleri tüm interface ‘ler kullanacaktır. Aksi bir ayar dışında dediğim geçerlidir.

Screen Shot 2015-12-26 at 10.41.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özel bir interface için dns tanımlaması yapmak istiyor olabilirsiniz. Örneğin, bir interface var onun kullanması gereken özel bir dns var. Özel bir interface için dns tanımlaması yapmak isterseniz Use gateway seçeneğini kullanabilirsiniz.. Bu seçeneği kullanarak seçilen interface için özel dns adresi tanımlanabilir. Değişiklikleri Save butonuna basarak kaydedebilirsiniz.

Screen Shot 2015-12-28 at 14.33.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DHCP Server DNS Özelliği

Aynı zamanda dhcp sunucusunda ip adresi,netmask,gateway,dns vb. dağıtılırken aynı zamanda kullanıcılara istediğiniz dns adreslerinide dağıtabiliyorsunuz. Bunun için Services > DHCP Server sekmesine giriniz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz dns adresleri kullanıcılara dhcp server tarafından verilecektir. Buraya dns tanımlanaması yapmazsak pfsense kendi kullandığı dns adreslerini dağıtacaktır.

NOT : DNS tanımlaması yapabildiğiniz gibi aşağıdaki seçenekleride kullanabilirsiniz.

  • WINS servers
  • DNS servers
  • Gateway 

Screen Shot 2015-12-28 at 14.38.53

 

 

 

 

 

 

 

 

” Online pfSense Firewall & Router Eğitimi | www.udemy.com/pfsense-training “

Tagged with: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Archives

Tweets

Follow @ucribrahim on twitter.