pfSense Bant Genişliği Yönetimi (Bandwith)

Merhabalar;

Bu yazıda pfSense firewall üzerinde limitleme özelliğinden bahsedeceğim. Limitleme özelliğini kullanarak local ağ kullanıcıları için veya network aralığı için upload/download hızlarını belirleyerek sizin istediğiniz hız limitinde internette gezmelerini sağlayabilirsiniz.

İlk önce herhangi bir kullanıcı üzerinden internet upload & download hızlarını öğrenelim.

1

Source adresses: Belirlenen bandwith değerini her kaynak ip adresine verir. 

Destination adresses: Belirlenen bandwith değerini sadece belirli bir hedefe giden kaynak ip adreslerine verir. ( ” Örnk: Hedefi 192.168.100.50 ip adresine giden kullanıcılara 2mbit hak tanı. vb… “)

Ana menüde bulunan Firewall > Traffic Shaper > Limiter adımları takip edildikten sonra + butonuna tıklayarak yeni kural oluşturulur.

1

Upload kuralı için ayarlar aşağıdaki gibidir. Upload hızını 2mbit olarak ayarladım siz istediğiniz hız değerini verebilirsiniz. Ayarlar yapıldıktan sonra alt satırdan Save butonuna tıklayarak ayarlar kaydedilir.

1

Download kuralı için ayarlar aşağıdaki gibidir.

123

Kurallar oluşturulduktan sonra sıra geldi bu kuralları uygulayacağımız network aralığına veya siz bir grup oluşturup o grup için limitleme yapabilirsiniz bu örnekte bütün kullanıcılar için limitleme uygulanacaktır. Ana menüde Firewall > Rules > LAN > + > butonuna tıklayarak yeni kural oluşturulur daha sonra en alt satırda In/Out bölümü bulunup limitleme kuralları ilk önce upload ikincisi download olacak şekilde ayarlanır.

1. Action Pass

2. Interface LAN

3. Protocol Any

4. Source LAN Subnet

5. Destination Any

6. Description

Ayarlar kaydedildikten sonra aşağıdaki gibi bir resim ile karşılaşacaksınız.

1

Makalenin başında internet hızı için örnek bir resim paylaştım aynı kullanıcı üzerinden internet hızlarını yeniden test ediyorum ve gördüğünüz gibi 2mbit üstüne çıkamıyor.

1

 

 

 

 

 

” Online pfSense Firewall & Router Eğitimi | www.udemy.com/pfsense-training “

Tagged with: , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Archives

Tweets

Follow @ucribrahim on twitter.