İş Ortamlarına Saldırı Tespit Sisteminin Kurulması

Giriş

İş Ortamlarına Yerleşimi

SecurityOnion Nedir ?

SecurityOnion İndirme Adresi

SecurityOnion Kurulumu

Kurulum Sonrası Yapılandırma

Saldırı Tespit Sisteminin ( Snort ) Güncelleme

Saldırı Tespit Sisteminin ( Snort ) Arayüzüne Giriş

Saldırı Tespit Sisteminin ( Snort ) Test Edilmesi

Nmap ile Hedef Sistemin Port/Servis Taranması

Kayıtlı Malware Trafiklerini Yeniden Oynatma

Unicode Saldırısı

 

Yazar: İbrahim UÇAR

İlk Yayımlanma Tarih: 01.06.2015

İletişim Bilgileri:

Network teknolojilerini öğrenirken, araştırma yapmamda ve yazdıklarımı derleyip bu makaleyi hazırlamamda katkı sunan Harun ŞEKER ve Ozan UÇAR ‘a teşekkürlerimi sunarım.

 

Giriş

İş ortamlarımızda, sahip olduğumuz yerel ağlarda, kablosuz ağlarda ve internet ağımızda zaman zaman teknik problemler gözlemleyebilir yada istemci/sunucu tabanlı saldırılarla karşılaşabiliriz. Genelde bu işler için saldırı tespit sistemleri ve log kolerasyon mekanizmaları kullanılır. Bu yazıda, ağınıza yapılan saldırıları gözlemlemenizi ve anormallikleri tespit etmenizi sağlayacak ve çeşitli opensource yazılımların bir arada yer aldığı SecurityOnion projesinden detaylarından bahsedeceğim.

Dökümanın devamında, saldırı tespit sistemlerinin ağınıza yerleşim senaryolarını, kurulum, konfigurasyon ve test aşamalarını okuyor olacaksınız.

Her türlü geri bildiriminiz ve katkılarınız için benimle iletişim kurmanızı rica ederim.

 

İş Ortamlarına Yerleşimi

Bu tür sistemlerin genellikle tercih edilen yapılandırma şekli, tüm network cihazlarının (istemci, sunucu, switch/router vb) trafiğini görebileceğimiz bir noktaya yerleştirmek. Böylelikle ağınızda değişiklikler yapmadan ve ek programlar kurmadan ( agent vb.) bu işlemi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bu tür yapılandırmalar için en ideal çözüm, switch ‘in mirror/span portuna bu sistemi yerleştirmektir. Aşağıda örnek bir network şeması paylaşıyorum.

ssss

 

SecurityOnion Nedir ?

Debian tabanlı, üzerinde snort, barnyard2, suricata, bro ids, elsa gibi uygulamaların hazır olarak kurulu geldiği ve birbiri ile çalışacak şekilde yapılandırıldığı bir dağıtımdır. Normal şartlarda, snort ve diğer yazılımları kurup yapılandırmak ile vakit kaybetmemek  için SecurityOnion iyi bir çözüm olabilir.

Ayrıca Snorby arabirimi alarmları görüntülemek ve anlamlandırmak için oldukça pratik.

 

SecurityOnion İndirme Adresi

Ağınızın kapasitesine göre bir donanım seçimi yapmanız gerekir. Fiziksel sunucuda gerçek bir ağ ortamına kurmadan önce lab. ortamında kurup tecrübe kazanmak isterseniz, kullandığınız sistem üzerinde VMware Workstation veya alternatif bir sanallaştırma yazılımının ( virtualbox vb.) kurulu olması önerilmektedir.

http://sourceforge.net/projects/security-onion/files/

 

SecurityOnion Kurulumu

Kurulum yapmayı tercih ettiğiniz sistem 2 tane ağ arabirimi eklemenizi öneririm. 1. ağ arabirimi yönetim için 2. ağ arabirimi trafik izlemek için. Özellikle port mirror diğer bilinen adı ile span porttan trafik alıyorsanız bu ağ arabirimine bağlantı kuramayacaksınız (trafik read-only olduğu için)

 

ISO dosyasını indirdikten sonra kullanmış olduğunuz sanallaştırma programını açıp kurabilirsiniz. Kurulum bittiğinde aşağıdaki gibi SecurityOnion masaüstü ekranı karşınıza çıkacaktır. Sistem kurulumu için masaüstünde bulunan Install Security adlı ikona çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz. Kurulum aşaması oldukça kolay aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

123

Sistem için hangi dili kullanmak isterseniz aşağıdan belirtebilirsiniz.

1234

Sistem yüklenme aşamasında update ‘ler ile birlikte yüklenmesini isterseniz aşağıdaki iki kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

12345

Aşağıdaki ilk seçeneği seçerek disk içerisindeki bütün dosyaları silip kurulum yapılmasını sağlayabilirsiniz.

123456

Herhangi bir ayar değişikliği yapmadan Install Now butonuna tıklayarak kurulumu bitirebilirsiniz.

1234567

Sistem kurulum aşamasında size birkaç soru sorulacaktır. Örneğin; nerede yaşadığınız, klavye ayarı, kullanıcı bilgileri vb. bilgileri doldurmanızı isteyecektir. Kurulum aşaması bittikten sonra Restart Now butonuna tıklayarak sistem yeniden başlatılır.

132

 

Kurulum Sonrası Yapılandırma

Bu aşamada snort, snorby, sguil, squert vb. yazılımların çalıştırılması için aşağıdaki adımlar takip edilebilir. Sistem masaüstünde bulunan Setup adlı ikona çift tıklayarak çalıştırılır. Daha sonra root parolası girilir ve OK butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçilir.

12345678

Aşağıda size iki seçenek sunuluyor, interface ayarlarını elle yapılandırmak isterseniz No, not right now seçeneğini seçebilirsiniz. Otomatik olarak ayarlanması önerilir.

123456789

Sanallaştırma programı üzerinde iki adet ağ arabirimi olduğu için bana hangisini yönetim ağ arabirimi olarak kullanacaksın diye soruyor, eth0 ağ arabirimini seçiyorum. Tabi siz istediğiniz ağ arabirimini seçebilirsiniz. !

12342s

Seçilen eth0 ağ arabirimi için ip adresi, netmask, ağ geçidi, dns vb. ayarları otomatik olarak DHCP tarafından yapılandırılmasını istiyorsanız DHCP seçeneğini seçebilir istemiyorsanız static seçeneğini seçebilirsiniz.

1234sa

Sniffer için kullanılacak ağ arabirimi seçilir. Sniffer için bu bölüm birden fazla ağ arabirimi desteklemektedir.

124sa1

Sanallaştırma programı üzerinde bulunan sistemin eth1 ağ arabirimi için, aşağıdaki değişiklikler için sizden izin istiyor Yes, make changes butonuna tıklayabilirsiniz.

123as13

Sistem açıldıktan sonra masaüstünde bulunan Setup adlı ikona çift tıklayarak çalıştırılır. Daha sonra root parolası girilir ardından OK butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçilir. Aşağıdaki kırmızı ok işaretlerini takip ederek gerekli olan diğer ayarlar yapılabilir.

sad

sad

Hızlı bir kurulum istiyorsanız Quick Setup seçeneğini seçebilirsiniz. Bütün yapılandırmayı elle yapılandırmak istiyorsanız Advenced Setup seçeneğini seçebilirsiniz. Hızlı bir kurulum için Quick Setup seçeneği önerilir.

sad

Hangi ağ arayüzünü izlemek isterseniz aşağıdan belirtebilirsiniz.

sad

Aşağıda size Sguil, Squert ve ELSA yazılımları için oturum sırasında kullanılacak kullanıcı adını soruyor.

sad

Snorby yazılımı için oturum sırasında kullanılacak mail adresini yazabilirsiniz.

sad

Aşağıda size Sguil, Squert, Snorby ve ELSA yazılımları için oturum sırasında kullanılacak parolayı yazabilirsiniz. En az 6 karakter uzunluğunda olması gerekiyor. İki aşamada girdiğiniz parolalar birbirleriyle uyuşmalıdır.

sad

sad

sad

sad

sad

sad

sad

sad

sad

 

Saldırı Tespit Sisteminin ( Snort ) Güncelleme

Snort kurallarının güncel olması için komut satırından aşağıdaki komut kullanılabilir. Diğer komutları kullanarak sistemin güncel olmasını sağlayabilirsiniz. Güncelleme yapılırken Yarıda Kesmeyiniz. !

root#  sudo -i

root#  sudo apt-get update ; apt-get upgrade

root#  apt-get dist-upgrade -y

root#  reboot

root#  /usr/bin/rule-update

root#  service nsm restart

sad

 

Saldırı Tespit Sisteminin ( Snort ) Arayüzüne Giriş

Saldırı tespit sisteminin snort ‘un arayüzüne giriş yapmak için masaüstünde bulunan snorby ikonuna çift tıklayarak çalıştırılır. Snorby portu varsayılan 444 portunda çalışmaktadır. Sistem yapılandırma sırasında tanımlamış olduğunuz mail adresi ve parolayı buraya girmeniz gerekiyor.

sad

 

Saldırı Tespit Sisteminin ( Snort ) Test Edilmesi

Nmap ile Hedef Sistemin Port/Servis Taranması

Aşağıdaki komut ile yerel ağdaki bir sistemin portları ve servisleri taranmıştır. Böyle bir port/servis taraması securityonion loglarında aşağıdaki gibi görünmektedir.

kali# nmap -sV -A 192.168.100.132

sad

 

Kayıtlı Malware Trafiklerini Yeniden Oynatma

Çeşitli .pcap uzantılı dosyaları tcpreplay aracı ile ağ içerisinde oynattıktan sonra zararlı yazılımın trafiğinin yakalandığı zaman securityonion loglarında aşağıdaki gibi gözükmektedir. Örnek olarak Zeus zararlısının trafiğini oluşturduğumuzda Saldırı Tespit Sistemimizin bunu yakaladığını görebilmekteyiz.

kali# tcpreplay -i eth0 -t -K –loop 200 zeus-sample-3.pcap

sad

 

Unicode Saldırısı

Apache sunucusu bulunan bir sisteme aşağıdaki gibi web üzerinden unicode saldırısı yapılabilir. Böyle bir saldırı olduğu zaman securityonion loglarında aşağıdaki gibi gözükmektedir.

Örnek:

http://ip_adresi/script/%0%AF../%C0%AF../%C0%AF../%C0%AF../%C0%AF../%C0%AF../vint/system32/cmd.exe

Gerçek:

http://192.168.100.128/script/%0%AF../%C0%AF../%C0%AF../%C0%AF../%C0%AF../%C0%AF../vint/system32/cmd.exe

sad

Yukarıdaki unicode saldırısı hakkında daha fazla bilgi almak istersek uyarı kaydının içerisine girebiliriz.

sad

Kaynak : http://blog.securityonion.net/       (  parola sıfırlamak )

Tagged with: , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Archives

Tweets

Follow @ucribrahim on twitter.